Zateplení bytového domu v Přerově

Proč děláme zateplovačky? Protože nás většina nově opravených fasád děsila. Zjistili jsme, že zateplování a barevným řešením bytových domů se architekti prakticky nevěnují. Zateplování se stalo tak trochu naší misí.

Bytový dům v centru Přerova byl postaven jako součást jednotného bloku sestávajícího z podobných „typových“ projektů ve 30. letech 20. století. Při zpracovávání dokumentace na zateplení tohoto domu jsem se snažil respektovat nejen dům samotný se všemi jeho detaily, ale také dům jako součást většího celku – domovního bloku.

Je proto zvolena neutrální kombinace barev s drobnými akcenty původních zábradlíček z plných ocelových profilů, které se mohou na vedlejších domech lišit. Novou stopou z 21. století je – kromě fasádního polystyrenu – ornamentální malba na patrové římse.

Revitalizace neskončila však jen u fasády, podařilo se přesvědčit obyvatele, aby se postarali i o své okolí. A tak jsme jim v průběhu roku 2014 pomohli předzahrádku osadit pečlivě vybranými trvalkami, které jsou svými květy ozdobou ulice po celý rok.

DATA O PROJEKTU

projekt pro realizaci: leden-červen 2013
realizace: září 2013 – duben 2014
lokalita: Jaselská 41, Přerov, Olomoucký kraj
klient: Společenství vlastníků jednotek
spolupráce: Ing. arch. Kateřina Špidlová, Ing. Julie Horká