Architektonická studie

Co je to architektonická studie

Architektonická studie je jednou z nejzásadnějších fází přípravy stavby. Architekt, ale mnohdy i klient, se seznamují s úkolem, formuluje se přesnější zadání, ověřují se různá řešení a hledá se koncept, který se bude dále prolínat celou stavbou.
Při studii je důležitá oboustranná spolupráce, hledá se, jaký má být vlastně objekt pro klienta, jaké prostory bude nabízet, jaký je životní styl budoucích uživatelů, jak má být orientovaný a usazený na pozemku a pochopitelně, jaké jsou finanční možnosti klienta. Zde je také významná role architekta klientovi některé mylné představy rozmluvit.
Tato fáze vyžaduje spoustu času a mnoho diskuzí. V této fázi se dají udělat zásadní přešlapy, které již nepůjdou později napravit a mohou celou stavbu výrazně prodražit. Je proto třeba fázi studie věnovat potřebnou pozornost.

Na jaké projekty je třeba studii?

Začít stavět rodinný dům, hotel, obchod nebo jen interiér kavárny bez architektonické studie (nebo soutěže) je šílené. Možné, ale šílené. Žádný předpis studii nenařizuje, ale kdo jednou stavěl ve zmatku a neustálých změnách (často i po dokončení), napříště by bez studie ani kladivo nezvedl.

Co konkrétně fáze architektonické studie zahrnuje?

  • zpracování prvních konceptů stavby architektem, často ve variantách
  • nalezení nejvhodnější polohy na pozemku
  • výkresy jednotlivých podlaží
  • řezy objektem a pohledy
  • 3D model (alt. fyzický model) domu
  • osobní projednávání studie s klientem, případně s veřejností
  • zákresy návrhu do fotografií, vizualizace

Cena architektonické studie

Cena je pochopitelně stanovována přesně dle požadavků klienta, a proto nabízím první konzultaci u klienta zdarma. Pro alespoň hrubou představu použijte prosím můj cenový kalkulátor.