Městské lázně Ostrava-Vítkovice

Městské lázně Vítkovice využívají mořskou vodou z ostravských štol. V subtropickém skleníku se cvičí jóga, pacienti se léčí ve vanových procedurách, sluní se v soláriu, odpočívají nebo saunují. Skleníkem vede veřejný průchod, který lze nasát atmosféru lázní bez nutnosti platit vstupné, a to při zachování maximální intimity všech hostů. Objekt lázní je zároveň přínosem pro rozvoj parku i celé čtvrti Vítkovice, inspirované anglickým zahradním městem.

Koncept městských lázní vychází z příležitostí, které nabízí dostupnost léčivých důlních vod, jejich množství (až 5,5 milionů kubíků ročně) a teploty. Využíváme této kombinace a chceme nabídnout jedinečný prostor, který se odliší od jiných zařízení podobného typu. Navazujeme také na historické lázně z 20. let 20. století, jejichž půdorysné schéma se propisuje i do současného řešení. Osovou kompozici uličního průčelí respektujeme a dvůr „čistíme“ od novějších přístaveb. Ten pak využíváme pro vodní provoz a zároveň subtropickou zahradu pod velkým skleníkem. Tuto aktivnější část pak doplňují služby osobního charakteru umístěné do stávajícího objektu, který poskytuje více klidu a intimity pro jednotlivé procedury.

Zároveň propojujeme tento skleník s okolím tak, že se v sezóně otevírá svou kavárnou do parku, a navíc je celoročně průchozí pro veřejnost bez nutnosti platit vstupné a láká k plnohodnotné návštěvě. Součástí návrhu jsou i dílčí úpravy parku, zejména jeho větší průchodnost více směry a vytvoření kolonády v těsné návaznosti na skleníkovou kavárnu, přinášející možnost posezení v parku u dobré kávy nebo zákusku. Zkrátka lázeňská pohoda.
Park ještě nový pavilon pracující s důlními vodami. Usazeniny z těchto vod na připravených stěnách pavilonu pak formují roztodivné útvary, které se postupně mění a rostou.